ZASADY BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA UCZNIÓW PODCZAS FERII ZIMOWYCH

Już od 4 stycznia 2021r. rozpoczynają się ferie zimowe. W związku z tym przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa jakie należy zachować w tym okresie.

• Wychodząc bawić się na powietrze, ubiór dostosuj do warunków pogodowych, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu.

• Do swoich zabaw na śniegu, takich jak: zjazdy na sankach, nartach oraz jazda na łyżwach – wybieraj miejsca bezpieczne, oddalone od ulic, skrzyżowań i innych ciągów komunikacyjnych.

• Przebywając w pobliżu jezdni pamiętaj, że w okresie zimowym droga hamowania pojazdów ulega znacznemu wydłużeniu. Ponadto w tym okresie widoczność na drodze jest ograniczona co powoduje wydłużenie czasu reakcji na zagrożenie na drodze.

• Zanim rozpoczniesz zjazdy z górki sprawdź trasę zjazdu, usuń z niej wszelkie przedmioty mogące stworzyć zagrożenie, np.: kamienie, gałęzie.

• Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie należy przechodzić przed zjeżdżającymi po torze (w poprzek toru).

• Nie ślizgaj się na nawierzchniach służących do komunikacji ogólnej, tj.: chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla osób korzystających z tych ciągów komunikacyjnych.

• Unikaj zabaw oraz przebywania w miejscach, z których zwisają sople lodu, ponieważ stanowią one duże zagrożenie dla Twojego życia i zdrowia.

• Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż reakcja kierowcy na takie zachowanie może spowodować do powstania wypadku drogowego lub kolizji.

• Nie rzucaj w inne osoby śnieżkami z ubitego śniegu, kawałkami lodu lub śnieżkami z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała.

• Korzystaj wyłącznie z lodowisk, które są przeznaczone do celów rekreacyjnych, specjalnie przygotowanych. Nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, kanałów, stawów, itp. Gruby lód pozornie stwarza wrażenie bezpiecznego, w każdej chwili może załamać się pod ciężarem ludzi na min przebywających.

• Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych, sanki należy połączyć w sposób bezpieczny, grubą, wytrzymałą liną, tak aby nie odczepiły się podczas jazdy.

• Nigdy nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż skutki takiego zachowania mogą okazać się tragiczne.

Poza tym pamiętaj, o ogólnych zasadach bezpiecznego zachowania:

• Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.

• Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.

• Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię .

• Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.

• Nie rozmawiaj z obcymi.

• Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.

• Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.

• Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.

• Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.

• Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.

• Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.

Pamiętaj też, że nadal obowiązują zasady zachowania związane z pandemią koronawirusa. Oto one:

• zachowuj odstęp co najmniej 1,5 metra od innych osób, a wychodząc z domu zakładaj maseczkę lub przyłbicę;

• unikaj kontaktu z osobami, które kaszlą albo mają gorączkę;

• często myj ręce wodą z mydłem albo przemywaj płynem dezynfekującym;

• unikaj dotykania oczu, ust i nosa;

• nie dotykaj maseczki ochronnej, a po jej zdjęciu umyj ręce (maseczkę jednorazową trzeba od razu wyrzucić!).

Pamiętaj! Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.